"Jest nieludzka". Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia o eutanazji

2021-11-04, 13:51

"Jest nieludzka". Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia o eutanazji
- Zamiast promować eutanazję należy zreformować służbę zdrowia - oceniają lekarze.Foto: sfam_photo/Shutterstock

- "Nie" dla eutanazji jest jasne i nieodwołalne, trzeba odkrywać prawdziwie ludzki wymiar umierania - powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia na Międzynarodowym Kongresie Rycerzy Maltańskich w Rzymie pt. "Technologie i koniec życia: prymat towarzyszenia".

Według duchownego niektórzy chcą widzieć eutanazję jako "praktyczną".

- Jest ona nieludzka - powiedział abp Vincenzo Paglia. - W końcowej fazie życia należy towarzyszyć choremu, opiekować się nim - podkreślił.

Powiązany Artykuł

policja holandia free 1200 shutt
Twierdzi, że pomógł przy setce samobójstw. Holenderski psycholog podał szokujące informacje

Odwołując się do Katechizmu, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia przypomniał, że magisterium Kościoła "wyraźnie wyklucza zasadność wyborów kończących życie (eutanazja, samobójstwo), ale z równą jasnością zakłada się różnicę między zabijaniem a przyzwoleniem na śmierć".

Dialog między lekarzem a chorym

Zdaniem kapłana ważną rolę odgrywa dialog między pacjentem a medykiem.

- Lekarze posiadają kompetencje w stwierdzaniu klinicznej trafności leczenia - wyjaśnił. - Chory ma decydujące słowo w sprawach dotyczących jego własnego zdrowia i interwencji medycznych, niezbędne jest dostarczanie kompletnych informacji, otwarta komunikacja i dialog oparty na współpracy między zespołem medycznym, pacjentami i towarzyszącymi im bliskimi - dodał.

Pomoc chorym

Istnieją dwa sposoby pomocy chorym. Pierwszy to przepisy dotyczące leczenia, pozwalające z wyprzedzeniem ocenić proporcjonalność środków medycznych, co jest ważnym narzędziem respektowania woli pacjenta i podstawowym kryterium dopuszczalności stosowania danych środków terapeutycznych w medycynie. Drugi sposób dotyczy opieki paliatywnej. 

- Dowartościowanie fazy terminalnej w opiece paliatywnej, oznacza wprowadzenie czasu umierania w obszar relacji, aby pomóc przeżyć go danej osobie -  powiedział abp Vincenzo Paglia.

Czytaj także:

Duchowny stwierdził jednocześnie, że niewielu studentów, zarówno medycyny, jak i pielęgniarstwa, wydaje się chętnych do poświęcenia się opiece nad osobą umierającą, a zwłaszcza starszą.

vaticannews.va / bf

Polecane

Wróć do strony głównej